Urodziny tylko raz w roku. Trzeba wyprawiać na całego!

 

Raz do roku każdy z nas obchodzi osobiste święto – urodziny! Warto wyprawić małe przyjęcie, by spędzić je w gronie najbliższych nam osób. Jak zrobić fajną imprezę urodzinową, żeby zapewnić naszym gościom świetną zabawę? Liczy się tu głównie pomysł na urodziny i znakomita atmosferaOraz dodatkowo dekoracje urodzinowe, pyszne przekąski, odpowiednie napoje i obowiązkowo tort!
Zawsze, gdy zbliża się czas moich urodzin, myślę, jak tym razem mogłabym je zorganizować… I nie chodzi mi tu wcale o wielką imprezę z tańcami do białego rana! Wystarczy niezbyt duże przyjęcie dla tych najbliższych, z którymi to chcę spędzić ten dzień. W pewnych przypadkach jest to zwykła kawa i ciasto, nieraz impreza urodzinowa w moim lokalu mieszkalnego, a gdy umożliwia na to pogoda – grill na działce czy piknik na świeżym powietrzu. Odpowiednie przekąski, kolorowe koktajle i pomysłowe dekoracje urodzinowe sprawiają, że każdy z gości może poczuć się w rzeczywistości dobrze!
1. Przyjęcie urodzinowe – termin i lista gości
Jeżeli planujesz wyprawić przyjęcie na swoje urodziny, zobacz w jakim dniu tygodnia wypadają. Jeżeli już jest to data w środku tygodnia, zastanów się, czy nie lepiej wyprawić je parę dni w przyszłości (lub uprzednio) w weekend? Najbardziej optymalnym dniem jest sobota – większość osób nie idzie w ten dzień do pracy i nie goni ich też czas – będą mogli spokojnie odespać imprezę w niedzielę. Jeśli stawiasz jednakże na piątek – nie organizuj przyjęcia na zbyt wczesną godzinę, dzięki czemu goście będą mogli spokojnie wrócić do domu po pracy, by się przygotować. Z kolei w niedzielę, możesz zorganizować popołudniowy piknik czy grill na świeżym powietrzu, by nawet jedna osoba nie musiał późno wracać do domu. ?
Lista gości to już Twoja indywidualna sprawa! Liczba zaproszonych osób zależy od skali przyjęcia i Twoich możliwości. Jeżeli już mieszkasz w bloku i spodziewasz się sporej gromadki, ma możliwość lepiej będzie uprzedzić Twoich sąsiadów? Ja zawsze stawiam na najbliższe mojemu sercu grono osób, z którymi bawię się najlepiej. Pamiętaj, aby adekwatnie wcześnie poinformować gości o planowanym przyjęciu – ,zaklepią” sobie termin!
2. Dekoracje na urodziny – balony urodzinowe, serwetki, lampiony i inne
A kto powiedział, że ozdoby urodzinowe są tylko dla małych dzieci? Dorośli jubilaci również mogą ozdobić salkę kolorowymi balonikami! Wszystkie ozdoby powinny być dobrane w jednym stylu – mogą być połyskujące w stylu ,glamour”, utrzymane w pastelowych barwach i w prowansalskim klimacie czy kwieciste i radosne (ten styl będzie dobrze prezentował się w cieplejszych miesiącach).
Zadbaj o to, ażeby Twój stół dobrze się pokazywał. Rozłóż na nim estetyczny obrus i dobierz do niego papierowe serwetki. Na stole możesz położyć także kolorowy bieżnik, który nie tylko uchroni obrus przed plamami, ale będzie ozdobą stołu. Do całości dobierz wzorzyste serwetki, które będą niezastąpione też do wycierania rąk i ust po posiłku. Na stole możesz ustawić świeże kwiaty, a jeżeli już organizujesz przyjęcie w ogrodzie – zawieś lub ustaw lampiony.
3. Przekąski na imprezę urodzinową
Bardzo dobra impreza to także adekwatnie ułożone menu urodzinowe! Zamiast trzydaniowego obiadu lepiej przygotuj kilka rodzajów przekąsek. Na przyjęciu ze 100% pewnością będą mężczyźni i kobiety o różnorakich upodobaniach, dlatego i menu powinno być różne. Warto, ażeby wynalazły się w nim zarówno wytrawne, jak również słodkie przystawki. Zdrowe i mało ważące, jak i odrobinę bardziej kaloryczne. ? Najważniejsze, by było w czym wybierać!
Na tego typu przyjęciach najlepiej sprawdzają się przekąski typu finger food – dosłownie takie, które można chwycić palcami i szybko zjeść. Na tyle niezbyt duże, by można spróbować wszystkiego i podjadać je w każdym momencie. Możesz przygotować owocowe, warzywne albo wieloskładnikowe koreczki. Nadziej na patyczki do koreczków różne produkty i zaserwuj je na półmisku. Do podawania finger food możesz wykorzystać deski do serów. Podawaj na nich nie tylko sery! Ale również wędliny, winogrona, kawałki gruszki czy jabłek. Dane o tym jakie sery i z czym je najlepiej serwować, znajdziesz w artykule: Jak przygotować deskę serów z dodatkami?
Na półmiskach, w salaterkach i miskach możesz podać gościom zdrowe i lekkie przekąski, tj. warzywne sałatki, domowe chipsy, mini-kanapeczki czy pomidorową salsę.
4. Urodzinowe napoje – procentowe i bezalkoholowe
Na przyjęciu urodzinowym dla dorosłych powinny znaleźć się zarówno zwykłe napoje – woda i soki, jak i napoje procentowe! Zwykłą wodę możesz zamienić w orzeźwiającą lemoniadę. Wystarczy, że wyciśniesz sok z cytryny i limonki, wrzucisz do wody kilka cytrusowych plasterków dla ozdoby oraz parę listków świeżej mięty do smaku. Nie zapomnij także o kostkach lody! Podawaj lemoniadę w dużym słoju z kranikiem, by właściwie każdy z gości mógł sam rozlać ją do szklanki. Możesz przygotować też świeżo wyciskane soki oraz owocowe koktajle. Serwuj je w modnych słoikach z uchem i słomką!
Napoje alkoholowe to także morze możliwości! Uracz gości lampką dobrego szampana, gdy wyłącznie nadarzy się do tego okazja, na przykład po zdmuchnięciu świeczek i pokrojeniu tortu. ? Pamiętaj, by rozlać go do dedykowanych kieliszków do szampana. Jeśli Twoi goście są zwolennikami wina, także zadbaj o to, by podać je w odpowiednich kieliszkach do wina. Możesz zaskoczyć wszystkich kolorowymi drinkami! Margarita, Cosmopolitan, Pina Colada, Cuba Libre, Mojito czy Krwawa Mary – przygotuj je przy pomocy shakera i zaserwuj w odpowiednim szkle do alkoholu.
pięć. Dania główne na urodziny: Tort!
Tort to nieodłączny bywalec urodzin, dlatego nigdy nie powinno go zabraknąć! Dla mnie to największa atrakcja przyjęcia, która wyznacza ważny punkt – zdmuchiwanie świeczek, przy akompaniamencie tradycyjnego ,sto lat” i krojenie wypieku na kawałki. Nietrudno odkryć pięknie zdobione torty w cukierniach, ale warto przygotować taki wypiek poświęcając własny czas. Wystarczy tortownica (klasyczna to ta okrągła) i sprawdzony przepis na tort – na miękkim biszkopcie, przekładany kremem, z dodatkiem owoców i zdobiony różnymi wzorami. Dowiedz się, jak zrobić biszkopt, który w każdej sytuacji wychodzi, a w przyszłości wciel się w cukiernika i przystąp do akcji. W efektownej dekoracji wypieku pomoże Ludzie artykuł: Dekorowanie tortu – krok po kroku. Gotowy tort ustaw na , by mógł pięknie prezentować się w całej prywatnej okazałości.

Raz do roku właściwie każdy z nas obchodzi osobiste święto – urodziny! Warto wyprawić małe przyjęcie, by spędzić je w gronie najbliższych nam osób. Jak zrobić fajną imprezę urodzinową, żeby zagwarantować naszym gościom świetną zabawę? Liczy się tu głównie myśl na urodziny i bardzo dobra atmosfera, a oprócz tego dekoracje urodzinowe, pyszne przekąski, odpowiednie napoje i obowiązkowo tort!

W każdym momencie, gdy zbliża się czas moich urodzin, myślę, jak tym razem mogłabym je zorganizować… I nie chodzi mi tu wcale o wielką imprezę z tańcami do białego rana! Wystarczy niezbyt duże przyjęcie dla tych najbliższych, z którymi to chcę spędzić ten dzień. Zdarza się, że jest to zwykła kawa i ciasto, nieraz impreza urodzinowa w moim lokalu mieszkalnego, a gdy umożliwia na to pogoda – grill na działce czy piknik na świeżym powietrzu. Odpowiednie przekąski, kolorowe koktajle i pomysłowe dekoracje urodzinowe sprawiają, że prawie każdy z gości może poczuć się de facto dobrze!

 

1. Przyjęcie urodzinowe – termin i lista gości

Jeżeli planujesz wyprawić przyjęcie na swoje urodziny, zobacz w jakim dniu tygodnia wypadają. O ile jest to data w środku tygodnia, zastanów się, czy nie dużo lepiej wyprawić je parę dni później (lub poprzednio) w weekend? Najbardziej optymalnym dniem jest sobota – większość osób nie idzie w ten dzień do pracy i nie goni ich też czas – będą mogli spokojnie odespać imprezę w niedzielę. Jeśli stawiasz jednakże na piątek – nie organizuj przyjęcia na zbyt wczesną godzinę, dzięki czemu goście będą mogli spokojnie wrócić do domu po pracy, by się przygotować. Z kolei w niedzielę, możesz zorganizować popołudniowy piknik czy grill na świeżym powietrzu, ażeby nawet jedna osoba nie musiał późno wracać do mieszkania. ?

Lista gości to już Twoja indywidualna sprawa! Liczba zaproszonych osób zależy od skali przyjęcia i Twoich możliwości. Jeżeli mieszkasz w bloku i spodziewasz się sporej gromadki, może lepiej będzie uprzedzić Twoich sąsiadów? Ja za każdym razem stawiam na najbliższe mojemu sercu grono ludzi, z którymi bawię się najlepiej. Pamiętaj, by odpowiednio wcześnie poinformować gości o planowanym przyjęciu – ,zaklepią” sobie termin!

 

2. Dekoracje na urodziny – balony urodzinowe, serwetki, lampiony i inne

A kto powiedział, że ozdoby urodzinowe są tylko dla małych dzieci? Dorośli jubilaci również mogą ozdobić salkę kolorowymi balonikami! Wszystkie ozdoby powinny być dobrane w jednym stylu – mogą być połyskujące w stylu ,glamour”, utrzymane w pastelowych barwach i w prowansalskim klimacie czy kwieciste i radosne (ten styl będzie dobrze prezentował się w cieplejszych miesiącach).

Zadbaj o to, żeby Twój stół dobrze się prezentował. Rozłóż na nim ładny obrus i dobierz do niego papierowe serwetki. Na stole możesz położyć też kolorowy bieżnik, który nie tylko uchroni obrus przed plamami, ale będzie ozdobą stołu. Do całości dobierz wzorzyste serwetki, które będą przydatne też do wycierania rąk i ust po posiłku. Na stole możesz ustawić świeże kwiaty, a jeżeli już organizujesz przyjęcie w ogrodzie – zawieś lub ustaw lampiony.

 

3. Przekąski na imprezę urodzinową

Znakomita impreza to również stosownie ułożone menu urodzinowe! Zamiast trzydaniowego obiadu nie gorzej przygotuj wiele rodzajów przekąsek. Na przyjęciu na 100% będą osoby o różnorakich upodobaniach, dlatego i menu powinno być różnorodne. Warto, ażeby wynalazły się w nim zarówno wytrawne, jak również słodkie przystawki. Zdrowe i mało ważące, jak również ciut bardziej kaloryczne. ? Najważniejsze, by było w czym wybierać!

Na tego typu przyjęciach najlepiej sprawdzają się przekąski typu finger food – dosłownie takie, które można chwycić palcami i szybko zjeść. Na tyle niezbyt duże, ażeby można spróbować wszystkiego i podjadać je w każdej chwili. Możesz przygotować owocowe, warzywne lub wieloskładnikowe koreczki. Nadziej na patyczki do koreczków różnorakie produkty i zaserwuj je na półmisku. Do podawania finger food możesz wykorzystać deski do serów. Podawaj na nich nie tylko sery! Ale również wędliny, winogrona, kawałki gruszki czy jabłek. Dane o tym jakie sery i z czym je najlepiej serwować, znajdziesz w artykule: Jak przygotować deskę serów z dodatkami?

Na półmiskach, w salaterkach i miskach możesz podać gościom zdrowe i mało ważące przekąski, tj. warzywne sałatki, domowe chipsy, mini-kanapeczki czy pomidorową salsę.

 

4. Urodzinowe napoje – procentowe i bezalkoholowe

Na przyjęciu urodzinowym dla dorosłych powinny znaleźć się zarówno zwykłe napoje – woda i soki, jak i napoje procentowe! Zwykłą wodę możesz zamienić w orzeźwiającą lemoniadę. Wystarczy, że wyciśniesz sok z cytryny i limonki, wrzucisz do wody wiele cytrusowych plasterków dla ozdoby oraz parę listków świeżej mięty do smaku. Nie zapomnij również o kostkach lody! Podawaj lemoniadę w dużym słoju z kranikiem, żeby każdy z gości mógł sam rozlać ją do szklanki. Możesz przygotować również świeżo wyciskane soki oraz owocowe koktajle. Serwuj je w modnych słoikach z uchem i słomką!

Napoje alkoholowe to też morze sposobów! Uracz gości lampką dobrego szampana, gdy wyłącznie nadarzy się do tego okazja, np po zdmuchnięciu świeczek i pokrojeniu tortu. ? Pamiętaj, by rozlać go do dedykowanych kieliszków do szampana. Jeśli Twoi goście są zwolennikami wina, również zadbaj o to, żeby podać je w odpowiednich kieliszkach do wina. Możesz zaskoczyć wszystkich kolorowymi drinkami! Margarita, Cosmopolitan, Pina Colada, Cuba Libre, Mojito czy Krwawa Mary – przygotuj je przy pomocy shakera i zaserwuj w odpowiednim szkle do alkoholu.

 

pięć. Dania główne na urodziny: Tort!

Tort to nieodłączny bywalec urodzin, dlatego przenigdy nie powinno go zabraknąć! Dla mnie to największa atrakcja przyjęcia, która wyznacza ważny punkt – zdmuchiwanie świeczek, przy akompaniamencie tradycyjnego ,sto lat” i krojenie wypieku na kawałki. Nietrudno znaleźć pięknie zdobione torty w cukierniach, ale warto przygotować taki wypiek własnymi siłami. Wystarczy tortownica (klasyczna to ta okrągła) i sprawdzony przepis na tort – na miękkim biszkopcie, przekładany kremem, z dodatkiem owoców i zdobiony różnymi wzorami. Dowiedz się, jak zrobić biszkopt, który w każdym momencie wychodzi, a później wciel się w cukiernika i przystąp do akcji. W efektownej dekoracji wypieku pomoże Wszyscy artykuł: Dekorowanie tortu – krok po kroku. Gotowy tort ustaw na , ażeby mógł pięknie prezentować się w całej własnej okazałości.

 

2 odpowiedzi do “Urodziny tylko raz w roku. Trzeba wyprawiać na całego!”

  1. Dla mnie najważniejsze są zawsze punkt 3,4 i 5. Uwielbiam wszystko co się je i pije. A jeżeli chodzi o dekoracje, to pamiętam jak siostra miała balony z helem na 18 Warszawa zamówione z sklepu i były na prawdę wow. Nawet mi się podobały.

Dodaj komentarz